Net Olmak

Net olmak lazım. İsim vermeden Veliaht Koçluğu yaptığım aile şirketlerinde başımdan geçen, hatta sıkça geçen bir örnek ile başlayayım. Patron şirkette bir hata görüyor. Sonra ilk karşısına gelen, konu ile de alakası olup olmadığına emin olmadığı kişi ya da kişilere biraz da sertçe söyleniyor. Filan filan olmuş, siz de onu şöyle yapmışsınız. Sonra artık ortada kim varsa, konudan payına düşeni nasipleniyor. İşte bu net olamamaya bir örnektir. Nasıl mı? Şöyle ki…

Birincisi sorguya çekmek yada yargılamak değil öğrenmek durumundayız, hata da olsa böyle, başarı da olsa böyle. Diyelim ki bir hata olmuş. Ortada bulananlara yakınmak yada insanları, kaba tabirle fırçalamak kimseye bir şey öğretmez. Bu, bağcıyı dövmek oluyor. Bir hata anında hemen durumun izahatını yapıp, düzeltilmesi gereken şeyleri sıralamak yerine önce soralım. Bakalım o hata kimin neyi bilmemesinden dolayı gerçekleşmiş. Tabi bunu da yine insanları sorguya çekerek değil, merak içerisinde sorarak yapmak gerekir. Bu sayede öncelikle hatanın kaynağına ineceksiniz. Belli ki bir yerde bir eksiklik var ve o eksiklik bir bilgi eksikliği olabilir. Belki tamamen bir art niyet var. O zaman dahi bir bilgi eksikliği var demektir ki bu durumda eksik olan bilgi sizde oluyor. O eksiklik de çalıştırdığınız elemanları tanıyamamaktan kaynaklanıyor.

Doğru soruları sabırla ve sertleşmeden sorarak cevaplarınızı aldıktan sonra öğrenme ve öğretme evresine geçersiniz. Ayrıca artık kimi eğitmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Derdinizi ortaya anlatmanız değil, konu hakkında gerçekten bilgi eksikliği olan kişiyi eğitmeniz gerekir. Tabi bu noktada yöneticiliğin olmazsa olmaz gerekliliklerinden olan sükunetinizi korumanız ve kişilere geniş bir sabır ile yaklaşmanız gerektiğini bilin. Sabırla sorun bunu böyle yapmazsan ne olacağını bilmek ister misin diye. Kimse hayır demeyecektir. Sonuçlarını anlatın, anlayıp anlamadığını sorun. Varsa soruları siz de karşı tarafı dinleyin.

Bu anlattıklarımın bazı yönetici ya da patronlara ters gelebileceğinin farkındayım. Ama yapılması gereken bu. Buna net olmak diyorum. Sözlerimi dikkate alacak olursanız bir dahaki sefere konular ortada kalmayacak, hatadan ders alması gereken kişi şirketinizde bir noktada daha tecrübeli olarak devam edecektir. Malumunuzdur ki tecrübe kolay kazanılmaz. Aynı hataların tekrarlanması da bu bedelin artmasına sebep olur.